Този европейски град е на „ръба на бездната“ - Стрелби, дълг от 14 милиарда евро и политическа криза го тласкат към пълна бездна 

01 май 2025 06:45   1883 прочита


 
 
Серия от смъртоносни стрелби, свързани с наркотици, в сърцето на града, където се помещават институциите на Европейския съюз, разкриха колко „провален“ е станал Брюксел: фалиран, пълен с насилие и престъпност, но и политически съсипан. 

Само през първия месец и половина на тази година двама души бяха убити и четирима бяха ранени при 11 стрелби, като стрелбите продължават. Макар че само преди няколко години това би било немислимо, последните атаки са доказателство за упадъка на града и разкриват отчаяна нужда от силно политическо лидерство. Но Брюксел го няма, пише „Политико“. 


Разрив в сърцето на Европейския съюз 
Лабиринтната политическа структура на Белгия съдържа многопластова система на управление, всяка от които има свои собствени правомощия и често е обременена от вътрешни конфликти. Когато работи, нещата са добре, но когато не работи, настъпва парализа. А нещата са най-парализирани в региона на Брюксел, където девет месеца след изборите политиците все още се карат, без да се вижда правителство. 


Политическият хаос не само разкри координацията на борбата на Брюксел с престъпността. Но строителството на социални жилища и големи инфраструктурни проекти също е изложено на голям риск от забавяне. Субсидиите – като тези, идващи от благотворителни организации, неправителствени организации и културни проекти – са замразени. Финансирането на центровете за социално подпомагане, работата на полицията и местните власти е несигурно. Публичният дълг се трупа почти толкова бързо, колкото чували с боклук по мръсните улици. 

„Става въпрос за оцеляването на Брюксел като град“, каза Кристоф дьо Бюклеух, депутат от центристкия парламент. 

Скандал за 4 милиона евро на ден 
Далеч от големия площад, пълен с туристи, сладки магазинчета за шоколад и разкошни бирарии, това е град на ръба. 

Ако градът имаше правителство, контролирането на разходите на Брюксел би било предизвикателство номер едно. 

Дългът на столицата възлиза на над 14 милиарда евро, без да се броят 1, 6 милиарда евро, които се очаква да бъдат добавени тази година. Белгийският вестник Bruz изчисли, че дефицитът – разликата между това, което градът харчи, и това, което получава – се увеличава с 4 милиона евро всеки ден. 


Де Бюклер, който се опита да възобнови коалиционните преговори миналия месец, е доста остър. През всичките месеци след изборите политиците дори не са имали време да обсъдят същността на въпроса, каза той пред Politico. 

„Просто политическо позиране блокира Брюксел. „Ти си ми приятел. Не си. Искам да работя с теб. Но не и с теб. “ „Това е незряло“, посочи той. 

Капиталов ангажимент 
Прекалено сложната политическа архитектура обърква и фрустрира дори самите белгийци. 

Казано по-просто, Брюксел е един от трите белгийски региона, заедно с френскоговорящата Валония на юг и Фландрия на север, които обграждат града. И трите региона имат свои собствени правителства, които отговарят за въпроси като жилищното настаняване, транспорта и икономическата политика. 

Докато Белгия се бори да постигне съкращения на разходите, наложени от ЕС, дългът на Брюксел е „пасив за цялата страна“, каза Дейв Синардет, професор по политически науки в Брюкселския университет. 


Ситуацията може да се влоши: кредитният рейтинг на региона може да бъде понижен до лятото, което би направило вземането на заеми по-скъпо, увеличавайки допълнително дълга на региона, предупреди временният министър Свен Гац. 

Синардет каза, че това би могло поне да създаде известен натиск за окончателно сформиране на правителство. Други са по-малко оптимистични. 

Центристката партия „Les Engages“ предложи намаляване на заплатите на брюкселските политици с 30 процента, докато сформират правителство, и с 40 процента, ако няма правителство до юни. 

Натискане на ядрения бутон 
Докато Белгия е разделена на три региона, самият Брюксел е разделен на 19 общини. Всеки си има свой кмет. Те ръководят шест полицейски сили в региона. 

С нарастването на престъпността и насилието, федералното правителство на Белгия обяви, че иска да обедини тези отделни сили в едно цяло. Не е изненадващо, че брюкселските политици осъдиха решението. 

Те твърдят, че истинският проблем с полицията не е сложната ѝ организация, а липсата на национално финансиране, и че сливането рискува да отчужди полицията от гражданите на Брюксел, докато някои се опасяват, че самоопределението на Брюксел изчезва. 


От друга страна, президентът на партията на MR, Жорж Луис Буш, заплаши, че ако Брюксел не „го вразуми“, той може да бъде поставен под контрола на федералното правителство. 

Това би било все едно да натиснеш ядрен бутон и вероятно е и невъзможно. 

От юридическа гледна точка, идеята е „фикция“. Но теоретично федералното правителство би могло да извърши допълнителни плащания към Брюксел при определени мерки, подобно на начина, по който ЕС реформира Гърция в замяна на спасителен план, каза той. Точка

превод 
 

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар